Statuty
Niemieckiego Związku Strzeleckiego
w Krotoszynie
(oryginał w języku niemieckim)
§ 1. Nazwa i siedziba stowarzyszenia.
Stowarzyszenie nosi nazwę "Niemiecki Związek Strzelecki w Krotoszynie" i ma swoją siedzibę w Krotoszynie. Stowarzyszenie podlega wpisowi do rejestru stowarzyszeń.
§ 2. Cele stowarzyszenia.
Celami stowarzyszenia są:
a) Ćwiczyć strzelanie,
b) Pielęgnować wierną postawę wobec Jego Cesarskiej Mości Cesarza i Króla oraz niemieckiej ojczyzny,
c) Krzewić towarzyskość.
§ 3. Przyjęcie członków.
Prawo wstępu mają wszyscy mieszkańcy miasta i powiatu krotoszyńskiego. Warunkiem członkostwa jest:
a) Przez osiągnięcie pełnoletności,
b) Przez uczciwość,
c) Poprzez uczucia patriotyczne.
Wniosek o dopuszczenie w charakterze strzelca składa się na piśmie do wiadomości zarządu. Rada Starszych decyduje o przyjęciu zarejestrowanej osoby. W przypadku odmowy przysługuje odwołanie do walnego zgromadzenia. Decyduje o tym wniosek większością głosów za pomocą kart do głosowania. Zobowiązanie osoby dopuszczonej składa przewodniczący uściskiem dłoni.
§ 4. Opłaty za wstęp i składki.
Każdy nowo przyjęty członek płaci wpisowe w wysokości 10 marek, które można również uiścić w dwóch ratach w ciągu sześciu miesięcy. Opłata miesięczna wynosi 50 centów.
§ 5. Wznowienie.
Ponowne przyjęcie członków, którzy odeszli lub zostali wykluczeni, podlega warunkom zawartym w sekcjach 3 i 4. Jednakże każdy, kto dobrowolnie zrezygnował z członkostwa w stowarzyszeniu z powodu zmiany wielkości zamieszkania, może ponownie wstąpić jako członek w przypadku powrotu bez konieczności ponownego uiszczania wpisowego, o ile nadal obowiązują wymogi zawarte w § 3.
§ 6. Członkowie honorowi.
Członków honorowych powołuje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu.
§ 7. Obowiązki i prawa członków.
Przystępując, członkowie zobowiązują się do dotrzymywania niezłomnych obietnic i wspierania celów stowarzyszenia. W szczególności każdy członek jest zobowiązany do terminowego opłacania składek.
Członkowie mają następujące prawa:
a) we współwłasności majątku stowarzyszenia,
b) we władzy konsultowania i głosowania we wszystkich sprawach stowarzyszenia na walnych zgromadzeniach, przy czym reprezentacja jest niedozwolona,
c) w upoważnieniu do udziału w uroczystościach publicznych, strzelaniu do celu i działalności społecznej stowarzyszenia,
d) w ubieganiu się o wybór do Zarządu.
Prawa te wygasają wraz z ustaniem członkostwa w taki sposób, że członek, który zrzekł się lub został wykluczony, nie może żądać zwrotu depozytu i składek ani dalszego udziału w majątku stowarzyszenia i korzystania z niego.
§ 8. Rezygnacja członków.
Członkostwo kończy się:
a) poprzez pisemne zawiadomienie o dobrowolnej rezygnacji,
b) poprzez śmierć,
c) poprzez wykluczenie.
Wykluczenie ma miejsce, gdy członek poniósł haniebną karę ze względu na swój sposób życia lub umyślne lub w inny sposób uporczywe lekceważenie okazał się niegodny swoich obowiązków członkowskich, w szczególności lojalności wobec Jego Królewskiej Mości zaniedbuje cesarza i ojczyznę niemiecką, a przejawianie takich uczuć w życiu obywatelskim, swoim innym zachowaniem zagraża interesom stowarzyszenia, zalega z wpisowym od ponad 6 miesięcy lub z miesięcznymi składkami za więcej niż 1 rok. We wszystkich przypadkach rezygnacja nie ma wpływu na zobowiązania i reprezentację osobistą rezygnującego, które powstały wobec stowarzyszenia do tego momentu. Stowarzyszenie nadal istnieje jako takie, pomimo odejścia poszczególnych członków. Walne Zgromadzenie podejmuje decyzję o wyłączeniu na wniosek Zarządu.
§ 9. Zgromadzenia członków.
Wszystkie zebrania ogólne odbywają się w klubie. Powołań na Walne Zgromadzenia dokonuje Zarząd. Zaproszenie zostanie rozesłane w odpowiednim czasie przez lokalne niemieckie gazety codzienne. Szablony do omówienia muszą być określone w zaproszeniu. Na wniosek co najmniej jednej czwartej wszystkich członków, którzy wskazują przedmiot dyskusji. Musi, zarząd musi wyznaczyć walne zgromadzenie w ciągu ośmiu dni. Regularne walne zgromadzenia mają odbywać się w październiku i marcu każdego roku. Uchwały wpisuje się do dziennika. Językiem negocjacji i poleceń jest język niemiecki.
§ 10. Uchwały stowarzyszenia i jego zaświadczenia.
Uchwała zapada na walnym zgromadzeniu. Do stwierdzenia kworum wymagana jest obecność co najmniej 1/4 członków mieszkających na miejscu. Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały większością głosów. Do podjęcia uchwał w sprawie zmian i uzupełnień sprawozdania wymagana jest obecność połowy członków i większość 3/4 głosów obecnych. Do podjęcia decyzji o rozwiązaniu stowarzyszenia wymagana jest obecność 3/4 członków. Jeżeli walne zgromadzenie musiało zostać odroczone z powodu braku kworum, walne zgromadzenie, które ma się wkrótce zwołać, ma kworum niezależnie od liczby obecnych członków; jednakże należy wyraźnie zwrócić uwagę na tę konsekwencję przy zwoływaniu zebrania. W przypadku remisu decyduje głos przewodniczącego. Wszystkie wybory, które mają zostać przeprowadzone, będą zwykle przeprowadzane na karcie do głosowania, ale jeśli nie ma sprzeciwu, wybory mogą zostać przeprowadzone przez aklamację. Proces decyzyjny członków musi podlegać:
a) Ustaleniu rachunku administracyjnego,
b) Absolutorium z rocznego sprawozdania finansowego,
c) Zatwierdzanie wydatków pozabudżetowych,
d) Wybór zarządu,
e) Interpretacja oraz podwyższenie lub obniżenie składek i opłat za wstęp,
f) Zaciągania długów,
g) Nabywania, dzierżawy, najmu, sprzedaży i zastawiania nieruchomości,
h) Przyjmowanie nowych zobowiązań zgodnie z § 12, zrzeczenie się praw, wytaczanie pozwów i zawieranie ugód,
i) Zmian i uzupełnień statutów oraz regulaminów strzeleckich,
k) Wykluczenie członków,
l) Ustaleniu siedziby stowarzyszenia,
m) Rozwiązania stowarzyszenia.
Notarialne poświadczenie uchwał stowarzyszenia następuje przez ich wpis do dziennika stowarzyszenia przez sekretarza oraz podpisanie protokołu przez przewodniczącego i sekretarza. Odpisy uchwał sporządza sekretarz z podpisem zgodnie z § 13 ust. 2.
§ 11. Wybór zarządu.
W skład Zarządu wchodzą:
a) Przewodniczący,
b) jego Zastępca,
c) Sekretarz,
d) jego Zastępca,
e) Skarbnik,
f) jego Zastępca,
g) trzech Asesorów.
Wódz jest powoływany przez zarząd. Członkowie Zarządu wybierani są na trzyletnią kadencję na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, które odbywa się w marcu przed upływem kadencji. Z chwilą śmierci członka Zarządu w okresie wyborczym lub złoży rezygnację z innego powodu, pierwsze wybory muszą zostać przeprowadzone na następnym walnym zgromadzeniu na pozostałą część okresu wyborów.
§ 12. Obowiązki Zarządu.
Zarząd decyduje o przyjęciu członków, wykonuje uchwały stowarzyszenia, zwołuje walne zgromadzenia, ustala, zarządza i nadzoruje ćwiczenia strzeleckie, festyny i imprezy towarzyskie. W innych celach powołuje się komitet ds. rozrywki, który ma pomagać zarządowi. Rada dyrektorów podejmuje decyzje tylko wtedy, gdy obecnych jest co najmniej czterech członków i większością głosów; W przypadku równej liczby głosów decyduje Przewodniczący. Przewodniczący przyjmuje wszystkie dokumenty skierowane do stowarzyszenia, przechowuje materiały zdjęciowe, nadzoruje podawanie kawy, organizuje rewizję rocznych sprawozdań finansowych, zwołuje zarząd na posiedzenia zarządu i przewodniczy im oraz zebraniom ogólnym. Skarbnik jest odpowiedzialny za prowadzenie kasy, przyjmowanie wpisowych i składek, prowadzenie księgowości i sporządzanie budżetu, prowadzi majątek stowarzyszenia i prowadzi kasę stowarzyszenia na swoją wyłączną odpowiedzialność. Może on dokonywać płatności wyłącznie na pisemne polecenie przewodniczącego. Prawidłowo udokumentowane roczne sprawozdania finansowe mają być sporządzone w kwietniu po zakończeniu roku stowarzyszenia, który obejmuje okres od 1 kwietnia do 31 marca i przekazane zarządowi do dalszych działań. Skarbnik musi powiadomić zarząd o wszelkich pozostałych dochodach, które w razie potrzeby musi doprowadzić do konfiskaty. Pozostała część może zostać anulowana wyłącznie przez walne zgromadzenie na wniosek zarządu. Sekretarz prowadzi protokoły z posiedzeń zarządu i walnych zgromadzeń oraz listę członków. Musi on przygotować wszystkie dokumenty wymagane do zarządzania stowarzyszeniem, oprócz prac pisemnych spoczywających na skarbniku, przedłożyć je zarządowi do podpisu i odesłać po uzyskaniu podpisu.
§ 13. Stowarzyszenie jest reprezentowane na zewnątrz przez zarząd. Składa się z przewodniczącego i sekretarza lub ich zastępców.
§ 14. Hołd dla zmarłych Członków.
Każdemu zmarłemu Członkowi pochowanemu w Krotoszynie należy zapewnić uroczystą procesję honorową w uporządkowanej procesji. Udział w procesji jest honorowym obowiązkiem każdego członka, któremu obowiązki zawodowe pozwalają.
§ 15. Rozwiązanie stowarzyszenia.
W przypadku rozwiązania stowarzyszenia lub jego zniesienia przez właściwe władze, majątek stowarzyszenia, po odjęciu wszelkich długów, pozostaje w klubie strzeleckim, który ma zostać założony w późniejszym terminie, co dąży do tych samych celów. Do tego czasu majątkiem ma zarządzać krotoszyński magistrat, ale ostatecznie trafi on do miejscowego funduszu ubogich, jeśli w ciągu 12 lat nie powstanie nowe stowarzyszenie.
§ 16. Państwowym organem nadzorczym jest Królewski Rejonowy Administrator Rejonu Krotoszyńskiego. Ma prawo brać udział w walnych zgromadzeniach stowarzyszenia oraz uchylać ich uchwały w terminie 3 dni od dnia powzięcia wiadomości o nich, jeżeli jego zdaniem nie odpowiadają one dobru wspólnemu lub celom stowarzyszenia por. W ciągu 2 tygodni skarga zostanie złożona do Prezydenta Dystryktu Królewskiego przeciwko unieważnieniu. Zmiany w oświadczeniu wymagają zatwierdzenia przez Pana Prezydenta.
|
Krotoszyn, 30 czerwca/29 grudnia 1909 r.
|
Za Zarząd
Wydano w Krotoszynie dnia 29 grudnia 1909 r.
Wydano w Krotoszynie dnia 29 grudnia 1909 r.
Steffen
Prezes |
Titze
Sekretarz |
Powyższe oświadczenia Niemieckiego Związku Strzeleckiego w Krotoszynie są zatwierdzone zgodnie z § 11 do 4d instrukcji dla nadprezydentów z dnia 31 grudnia 1825 r.
Poznań, 23 lutego 1910.
(LS)
Nadprezydent.
von Waldow.
Zezwolenie.
Nr 1295 10. OPA
Poznań, 23 lutego 1910.
(LS)
Nadprezydent.
von Waldow.
Zezwolenie.
Nr 1295 10. OPA
Porządek Strzelania
Niemieckiego Związku Strzeleckiego
§ 1.
Ćwiczenie celu, strzelanie bonusowe i królewskie.
W Związku odbywają się ćwiczenia strzeleckie oraz strzelectwo bonusowe, na które wykupywane są bonusy ze stowarzyszeniowego pucharu. Dni strzeleckie ustala i ogłasza Zarząd. Kwota pieniędzy wymagana do premii jest ustalana przez walne zgromadzenie.
Co roku latem odbywa się królewskie strzelanie, którego termin ustala walne zgromadzenie.
Do każdego członka należy strzelanie z własnego karabinu lub z karabinów dostarczonych przez stowarzyszenie. Nie wolno używać pocisków w połowie i w całości z metalu.
Urządzenia docelowe podlegają przepisom Regionalnego Poznańskiego Związku Strzeleckiego.
§ 2. Zachowanie na strzelnicy. Na każdym strzelaniu dwóch członków musi utrzymywać strzelnicę wolną i zwracać szczególną uwagę na to, aby nie było na niej więcej niż jednego Strzelca. Każdy Strzelec może załadować karabin tylko bezpośrednio przed oddaniem strzału, gdy stanowisko docelowe jest wolne lub gdy cel się pojawia. Z wyjątkiem zaproszonych gości nikt nie może brać udziału w strzelaniu, o którym mowa w § 1 niniejszego regulaminu, nie będąc Członkiem. Gościom nie wolno strzelać do tarczy królewskiej.
§ 3. Wprowadzenie i wyprowadzenie. Kiedy król strzela, odbywa się wprowadzenie i wyprowadzenie, szczegóły ustala Zarząd.
§ 4. Strzały honorowe i kolejność strzałów. Pierwszy strzał odbywa się za Jego Królewską Mość Cesarza i Króla, drugi za Jego Cesarską i Królewską Mość Następcę Tronu, trzeci strzał za Ich Wysokości Książęta von Thurn und Taxis, a czwarty za miasto Krotoszyn. Każdy Strzelec to trzy strzały po tytuł króla. Reprezentacja jest niedozwolona.
§ 5. Sprawdzanie tarczy o tytuł króla i określenie najlepszych strzałów. Rada Starszych musi upewnić się, że strzały do tarczy o tytuł króla są prawidłowo wymierzone. Po zakończeniu strzelań trzy najlepsze strzały są ustalane natychmiast przez Zarząd przy pomocy dwóch kolejnych Strzelców. W przypadku remisu decyduje lepszy strzał z dogrywki.
§ 6 Ogłoszenie króla i dwóch rycerzy. Przed zjazdem, który ma miejsce drugiego wieczora po rozstrzelaniu się o tytuł króla, po krótkim sprawozdaniu z przebiegu rozstrzelania, przewodniczący ogłasza wyniki strzelania o tytuł króla i dwóch rycerzy.
§ 7. Nagroda dla króla i dwóch rycerzy. Obecny król i dwaj rycerze otrzymują nagrodę pieniężną ze skarbca stowarzyszenia. Król zwolniony jest ze składek na bieżący rok bieżący i ma prawo zatrzymać królewski łańcuch na rok królewski. On i dwaj rycerze otrzymają od stowarzyszenia pamiątkowe medale jako ich własność. Król wchodzi do zarządu na rok królewski z decydującym głosem i ma obowiązek podarowania medalu (zawieszki) na królewski łańcuch.
Krotoszyn, 10 kwietnia 1910 r.
Ogłasza Zarząd
Niemieckiego Związku Strzeleckiego
G. Schmidt Titze
Niemieckiego Związku Strzeleckiego
§ 1.
Ćwiczenie celu, strzelanie bonusowe i królewskie.
W Związku odbywają się ćwiczenia strzeleckie oraz strzelectwo bonusowe, na które wykupywane są bonusy ze stowarzyszeniowego pucharu. Dni strzeleckie ustala i ogłasza Zarząd. Kwota pieniędzy wymagana do premii jest ustalana przez walne zgromadzenie.
Co roku latem odbywa się królewskie strzelanie, którego termin ustala walne zgromadzenie.
Do każdego członka należy strzelanie z własnego karabinu lub z karabinów dostarczonych przez stowarzyszenie. Nie wolno używać pocisków w połowie i w całości z metalu.
Urządzenia docelowe podlegają przepisom Regionalnego Poznańskiego Związku Strzeleckiego.
§ 2. Zachowanie na strzelnicy. Na każdym strzelaniu dwóch członków musi utrzymywać strzelnicę wolną i zwracać szczególną uwagę na to, aby nie było na niej więcej niż jednego Strzelca. Każdy Strzelec może załadować karabin tylko bezpośrednio przed oddaniem strzału, gdy stanowisko docelowe jest wolne lub gdy cel się pojawia. Z wyjątkiem zaproszonych gości nikt nie może brać udziału w strzelaniu, o którym mowa w § 1 niniejszego regulaminu, nie będąc Członkiem. Gościom nie wolno strzelać do tarczy królewskiej.
§ 3. Wprowadzenie i wyprowadzenie. Kiedy król strzela, odbywa się wprowadzenie i wyprowadzenie, szczegóły ustala Zarząd.
§ 4. Strzały honorowe i kolejność strzałów. Pierwszy strzał odbywa się za Jego Królewską Mość Cesarza i Króla, drugi za Jego Cesarską i Królewską Mość Następcę Tronu, trzeci strzał za Ich Wysokości Książęta von Thurn und Taxis, a czwarty za miasto Krotoszyn. Każdy Strzelec to trzy strzały po tytuł króla. Reprezentacja jest niedozwolona.
§ 5. Sprawdzanie tarczy o tytuł króla i określenie najlepszych strzałów. Rada Starszych musi upewnić się, że strzały do tarczy o tytuł króla są prawidłowo wymierzone. Po zakończeniu strzelań trzy najlepsze strzały są ustalane natychmiast przez Zarząd przy pomocy dwóch kolejnych Strzelców. W przypadku remisu decyduje lepszy strzał z dogrywki.
§ 6 Ogłoszenie króla i dwóch rycerzy. Przed zjazdem, który ma miejsce drugiego wieczora po rozstrzelaniu się o tytuł króla, po krótkim sprawozdaniu z przebiegu rozstrzelania, przewodniczący ogłasza wyniki strzelania o tytuł króla i dwóch rycerzy.
§ 7. Nagroda dla króla i dwóch rycerzy. Obecny król i dwaj rycerze otrzymują nagrodę pieniężną ze skarbca stowarzyszenia. Król zwolniony jest ze składek na bieżący rok bieżący i ma prawo zatrzymać królewski łańcuch na rok królewski. On i dwaj rycerze otrzymają od stowarzyszenia pamiątkowe medale jako ich własność. Król wchodzi do zarządu na rok królewski z decydującym głosem i ma obowiązek podarowania medalu (zawieszki) na królewski łańcuch.
Krotoszyn, 10 kwietnia 1910 r.
Ogłasza Zarząd
Niemieckiego Związku Strzeleckiego
G. Schmidt Titze