31 marca 2025 r. zakończyła się kadencja władz trwająca od 2021 r. Rada Bracka otrzymała jednogłośnie absolutorium, a Walne Zgromadzenie Członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie wybrało nowe władze. 31 marca 2025 r. zakończyła się kadencja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie, która trwała dokładnie od 7 czerwca 2021 r. W ciągu tych prawie 4 lat zorganizowaliśmy 34 turnieje strzeleckie na naszej strzelnicy i wzięliśmy udział w niezliczonej ilości imprez strzeleckich, wydarzeń patriotyczno-religijnych, czy charytatywnych. Rada Bracka spotkała się blisko 180 razy na cotygodniowych posiedzeniach.
Okres ten przypadł na liczne remonty. Uporządkowaliśmy II oś strzelecką, wybudowaliśmy tam wiatę, utwardziliśmy kostką brukową teren pod wiatą i dojście na II oś, dokonaliśmy przekopu, wyremontowaliśmy strzałownię, zamontowaliśmy nowe przechwytywacze, system monitoringu, naprawiliśmy ogrodzenie i dokonaliśmy wielu prac bieżących. Współpracowaliśmy z wieloma urzędami, instytucjami, szkołami, organizacjami, firmami, czy osobami prywatnymi. Warto zaznaczyć, że okres minionej kadencji przypadł na czas pandemii koronawirusa. W minionej kadencji starszym bractwa był Maciej Błażejewski (pełni funkcję od 2011 r.), I podstarszym - Piotr Rożko (do 2023 r.) i Przemysław Polny (od 2023 r.), II podstarszym - Karol Piotrowski, pisarzem - Marek Duczmal, podskarbim - Tomasz Ratajczak, strzelmistrzem - Leszek Wawrzyniak, kwatermistrzem - Łukasz Cichy, chorążym - Bartosz Marciszewski, a członkiem Rady - Franciszek Lisiak. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej był Dariusz Fabianowski, a członkami: Stanisław Paterek, Kazimierz Lisiewski, Nikodem Blecha oraz Przemysław Polny (do 2023 r.) i Bożena Dobras (od 2023 r.). Sądem Koleżeńskim kierował Jerzy Pawelczak, a członkami byli: Sławomir Augustyniak i Marian Jankowski. Gdy zaczynała się kadencja do bractwa należało 27 członków zwyczajnych, a pod koniec kadencji - 35. Frekwencja podczas wyborów wyniosła 74,28 %. Nowa kadencja to także nowy okres. Po wielu latach z Radą Bracką pożegnali się trzej założyciele naszej reaktywowanej organizacji. Brat Karol Piotrowski pełnił funkcję członka Rady Brackiej ds. młodzieży (1994-1999), strzelmistrza (2004-2011) i II podstarszego (2011-2025); Brat Marek Duczmal pełnił funkcję pisarza (1994-1999 i 2004-2025) oraz I podstarszego (1999-2004), natomiast Brat Franciszek Lisiak pełnił funkcję członka Rady Brackiej (1999-2025). Poniżej skład nowych władz: RADA BRACKA:
KOMISJA REWIZYJNA:
SĄD KOLEŻEŃSKI:
0 Komentarze
16 marca 2025 r. na naszej strzelnicy odbył się IV Turniej Strzelecki Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tym razem patronem był ppor. Kazimierz Bielawny (1920-1996) ps. „Bażant" Organizatorem imprezy było Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Krotoszynie, Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, Restauracji Cristal w Krotoszynie, Strefy Zdrowia Endorfina, Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie oraz Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.
W turnieju udział wzięli:
oraz Siostry i Bracia z:
Celem Turnieju Strzeleckiego pamięci Żołnierzy Wyklętych jest poza propagowaniem strzelectwa, także upamiętnianie lokalnych Żołnierzy Wyklętych, którzy po 1945 r. w ramach tzw. drugiej konspiracji walczyli z oddziałami komunistycznymi. Postanowiliśmy, że co roku patronem imprezy będzie inna osoba. W tym roku zdecydowaliśmy się na ppor. Kazimierza Bielawnego (1920-1996) ps. „Bażant". 7 stycznia wypadła 105. rocznica jego urodzenia. Tym turniejem rozpoczęliśmy sezon strzelecki 2025, który potrwa do 7 grudnia. Kolejna impreza już 27 kwietnia 2025 r. - XVI Turniej o Ryngraf św. Sebastiana i Puchar Pamięci Jerzego Piotrowskiego. 𝗪𝗬𝗡𝗜𝗞𝗜: 𝚃𝚊𝚛𝚌𝚣𝚊 𝚉̇𝚘ł𝚗𝚒𝚎𝚛𝚣𝚢 𝚆𝚢𝚔𝚕𝚎̨𝚝𝚢𝚌𝚑: I miejsce - Roman Zych (niezrzeszony) II miejsce - Jarosław Wojtczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim) III miejsce - Maciej Błażejewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie) 𝚃𝚊𝚛𝚌𝚣𝚊 𝚂𝚙𝚘𝚗𝚜𝚘𝚛𝚘𝚠𝚊𝚗𝚊 𝚁𝚎𝚜𝚝𝚊𝚞𝚛𝚊𝚌𝚓𝚒 𝙲𝚛𝚒𝚜𝚝𝚊𝚕: I miejsce - Bartosz Marciszewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie) II miejsce - Jarosław Wojtczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim) III miejsce - Marek Stefański (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie) 𝚃𝚊𝚛𝚌𝚣𝚊 𝙻𝚘𝚜𝚘𝚠𝚊: I miejsce - Jarosław Wojtczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim) II miejsce - Maciej Błażejewski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie) III miejsce - Alina Stefańska (Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. ks. Kazimierza Jagielskiego w Raszkowie) 𝙺𝚞𝚛: Zwycięzca - Jarosław Wojtczak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie Wielkopolskim) II miejsce - Paweł Kazowski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie) III miejsce - Roksana Szott (niezrzeszona) fot. KBS Krotoszyn 10 marca 2025 r. podczas Turnieju o Puchar Rodu Żychlewiczów zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pleszewie, podskarbi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie Tomasz Ratajczak zdobył I miejsce w strzelaniu z pistoletu sportowego.
fot. Przemysław Polny Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem na Skwerze Żołnierzy Wyklętych, na symbolicznej mogile mjr. Franciszka Jaskulskiego ps. „Zagończyk" oraz na mogile żołnierzy z oddziału ppor. Zygmunta Borostowskiego ps. „Bora" w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypadł 1 marca.
fot. Łukasz Cichy 22 lutego 2025 r. Kamil Kłeczek obronił tytuł Mistrza Świata i okolic w strzelaniu w pistolecie pneumatycznym w Twardogórze.
fot. arch. Kamila Kłeczka 22 lutego 2025 r. na strzelnicy w Śremie odbyło się Strzelanie ROMAnowe zorganizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim. Impreza obchodzona jest jako imieniny dwóch brackich Romanów: Pelczyka i Ptaka i jest rozpoczęciem sezonu strzeleckiego. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie reprezentował podskarbi Tomasz Ratajczak, który zdobył I miejsce w Tarczy Punktowej z broni krótkiej centralnego zapłony, I miejsce w strzelaniu z broni krótkiej bocznego zapłonu oraz II miejsce w strzelaniu o Tarczę Walentynkową.
fot. arch. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim 1 lutego 2025 r. w restauracji „Cristal" odbył się Bal Karnawałowy. Imprezę zorganizowało Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie. Impreza trwała do białego rana!
W sobotę, 25 stycznia 2025 r. w Rawiczu odbyło się posiedzenie Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. W zebraniu wzięli udział członkowie KBS w Krotoszynie, Anna Cicha oraz Łukasz Cichy, który jest także członkiem Zarządu ZKBS RP.
fot. Tadeusz Pawłowski (KBS Rawicz) 23 stycznia nasza delegacja złożyła znicz pod Pomnikiem generała Mariana Langiewicza (1827-1887) z okazji 162. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe wybuchło dokładnie 22 stycznia 1863 r. i trwało do jesieni 1864 r. Objęło ono teren zaboru rosyjskiego. Poza Polakami wzięła w nim udział również ludność litewska i białoruska. Choć było to największe i najdłużej trwające polskie powstanie nie objęło ono Wielkopolski. Mimo to wielu mieszkańców naszego powiatu wzięło w nim udział.
Najbardziej znanym uczestnikiem tego zrywu z Krotoszyna był generał Marian Melchior Antoni Langiewicz, który przyszedł na świat 5 sierpnia 1827 r. Mieszkał w budynku, na miejscu którego stoi dziś Szkoła Podstawowa nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich. Jego dalsze życie związane było z Trzemesznem. Brał też udział w wyprawie Garibaldiego na Sycylię. Powstanie rozpoczął jako pułkownik województwa sandomierskiego, a od 11 marca do 18 marca 1863 r. był dyktatorem Powstania Styczniowego. Później przebywał w austriackiej niewoli. Służył też w armii tureckiej i zmarł 10 maja 1887 r. w Konstantynopolu, gdzie spoczął. W 1987 r. w 100. rocznicę jego śmierci na Małym Rynku postawiony został jego pomnik, a w latach 1937-1939 r. był też patronem koszar w Krotoszynie. fot. Łukasz Cichy 23 stycznia delegacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie w składzie: Bożena Dobras, Piotr Horyza i Leszek Wawrzyniak złożyła kwiaty pod tablicą pamięci ofiar hitleryzmu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w powiecie krotoszyńskim oraz pamięci zamordowanym w Żabikowie w 1944 r., która znajduje się na krotoszyńskim Ratuszu, a także pod tablicą poległych podczas walk w 1945 r. przy ul. Przemysłowej. W Krotoszynie w lipcu 1944 r. nastąpiła fala aresztowań członków podziemia. Struktury Armii Krajowej starał się odbudować ostatni inspektor AK w powiecie krotoszyńskim porucznik Władysław Kędzierski. Zorganizował on 80-osobowy oddział bojowy i 25-osobową Junacką Drużynę Gońców. To właśnie ta grupa wyzwoliła Krotoszyn 23 stycznia 1945 r. i rozpoczęła jego obronę przez wycofującymi się ze wschodu wojskami niemieckimi. W nocy z 23 na 24 stycznia 1945 r. Kędzierski skierował 50-osobowy oddział do wojsk radzieckich walczących na wschodnich peryferiach.
Rankiem 24 stycznia 1945 r. 17-osobowa grupa pod dowództwem Antoniego Gałeckiego miała zająć stanowiska wzdłuż torów kolejowych prowadzących do Ostrowa Wlkp. W trakcie rozpoznania oddział został zaskoczony i ostrzelany przez Niemców ukrywających się w cegielni. Zginęli wówczas Antoni Gałecki (1913-1945), Kazimierz Chyba (1923-1945) i Antoni Klimczak (1923-1945). Kilkanaście lat temu nowa tablica stanęła przed budynkiem Cer-Medicu przy ul. Przemysłowej w Krotoszynie. fot. Łukasz Cichy |
AktualnościAktualności z życia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie Archiwum
Czerwiec 2025
Kategorie |
Proudly powered by Weebly