27 października 1933 r.
(pisownia oryginalna)
Statut Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
w Krotoszynie Wlkp.
I. Nazwa, siedziba i cel Bractwa.
1.
Bractwo ma nazwę: "Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie".
2.
Siedzibą i terenem działania Bractwa jest miasto Krotoszyn.
3.
Celem Bractwa jest ćwiczenie członków w używaniu broni palnej oraz pielęgnowanie między nimi świadomości i poczucia obowiązków obywatelskich i państwowych względem Rzeczypospolitej Polskiej, aby w razie potrzeby każdy członek bractwa był zdolny na wezwanie ze strony władz do obrony Ojczyzny i podtrzymania bezpieczeństwa publicznego.
4.
Środkami do osiągnięcia celów, wymienionych w paragr. 3 są: strzelanie do celów, wykłady i ćwiczenia przeciwgazowe i t.p.
5.
Urzędowym językiem Bractwa Strzeleckiego jest język polski, jako też polską jest komenda, korespondencję z Władzami prowadzi Bractwo w tymże języku.
6.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie zostanie po zatwierdzeniu niniejszego statutu zarejestrowane.
II. Członkowie, ich prawa i obowiązki.
7.
Członkiem Bractwa może być każdy obywatel polski, wyznania chrześcijańskiego, czci nieposzlakowanej, posiadający szacunek i zaufanie współobywateli, na stanowisku samodzielnem lub równomiernem, liczący 25 lat.
8.
Osoba pragnąca przyjęcia w poczet członków Bractwa, powinna złożyć zarządowi właściwe oświadczenie pisemne, zaopatrzone w podpisy dwóch polecających ją członków Bractwa.0 przyjęciu na członka decyduje zarząd większością 2/3 obecnych głosów w tajnem głosowaniu od uchwały zarządu niema w tym wypadku odwołania.
Przyjęcie członków innych Bractw Kurkowych, jeśli zgłoszą przystąpienie najpóźniej w przeciągu trzech miesięcy po przesiedleniu się do Krotoszyna, głosowaniu nie podlegają.
Nowowstępujący członkowie zobowiązani są w przeciągu 1 roku od daty przyjęcia sprawić sobie przepisowe umundurowanie.
9.
Prezes Bractwa zobowiązuje nowoprzyjętych członków podaniem ręki do spełniania obowiązków obywatelskich względem kraju i ojczyzny oraz przestrzegania przepisów w paragrafie 10.wyszczególnionych
10.
Członkowie opłacają w przeciągu 14 dni od uwiadomienia o przyjęcie w poczet członków Bractwa wpisowe i opłaty specjalne w wysokości i terminach przez Walne Zgromadzenie ustanowionych. 0d opłaty wpisowego wolni są członkowie innych Zjednoczonych Bractw Kurkowych, którzy po przesiedleniu się do Krotoszyna najpóźniej w ciągu trzech miesięcy zgłoszą się o przyjęcie.
11.
Członkowie obowiązani są ściśle przestrzegać przepisy niniejsze statutu, przepisy obowiązujących w Bractwie regulaminów, postanowień i uchwał Walnego Zgromadzenia, a ponadto w zakresie spraw Bractw Kurkowych, do poleceń i rozkazów ustanowionych władz Bractw Kurkowych.
Każdy członek powinien brać pilny udział w ćwiczeniach i strzelań i dbać o rozwój, godność i powagę Bractwa i postępować zawsze i wszędzie zgodnie z wymaganiami obyczajności, honoru i dla dobra społeczeństwa. Wszystkich członków tak swego Bractwa jak i innych Bractw. Kurkowych, winni członkowie traktować po przyjacielsku, z pełną życzliwością, jako swych braci. Roztrzygnięcie sporów nieporozumień natury osobistej, wynikłych ze stosunków w Bractwie obowiązani są członkowie poddać Sądowi Koleżeńskiemu.
Członkowie mają prawo:
12.
a/ uczestniczenie w zebraniach plenarnych, Walnych Zgromadzeniach z prawem głosu, stawiania wniosków czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Bractwa oraz władz Zjednoczenia.
b/ korzystania z lokalu, przyrządów i przyborów, czytelni, bibljotek i zbiorów Bractwa w granicach przez regulaminy określonych.
c/ używania strojów i odznak przez Bractwo i władze Zjednoczeni przepisanych.
d/ noszenia broni w pochodach i na zebraniach na mocy praw korporacyjnych udzielonych Bractwu przez Województwo.
13.
Członkiem Bractwa przestaje się być na skutek wystąpienia, wykreślenia lub wykluczenia.
Członek ma prawo w każdej chwili wystąpić z Bractwa. O wystąpieniu winien zawiadomić zarząd pisemnie i uiścić należności do końca tego kwartału, w którym występuje. wykreślenie z listy członków nastąpi:
a/ wskutek śmierci,
b/ na mocy postanowienia zarządu, o ile mimo dwukrotnego upomnienia zalega członek w płaceniu składek i opłat za okres dłuższy, niż sześć miesięcy. Członek, który wystąpił, lub została wykreślony, może powtórnie wstąpić do Bractwa na zasadach ogólnych paragr.7. Winien jednak uiścić zaległe opłaty i zapłacić powtórnie wpisowe.
Wykluczenie następuje z powodu popełnienia czynu nieetycznego, niehonorowego, działania na szkodę Bractwa lub społeczeństwa polskiego, naruszenia karności oraz rozmyślnego przekroczenia statutu lub regulaminu Bractwa. Owykluczeniu stanowi Sąd Koleżeński.
Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego nieprzysługuje prawo odwołania. Kto przestał być członkiem traci wszelkie prawa określone niniejszym statutem jak i prawo do majątku Bractwa.
14.
Walne Zgromadzenie może mianować na wniosek Zarządu honorowi członka- mi Bractwa osoby, którym pragnie wyrazić cześć i uznanie, za ich pracę w Bractwie, lub wogóle za ich pracę obywatelską. Członkowie honorowi korzystają ze wszelkich praw członków zwyczajnych Bractwa.
III. Majątek Bractwa.
15.
Fundusze Bractwa powstają:
a/ z wpisowego i składek członków,
b/ z wszelkiego rodzaju opłat,
c/ z dochodów, zabaw i imprez urządzonych przez Bractwo,
d/ z zapisów i darów.
Funduszami rozporządza Zarząd Bractwa w granicach zatwierdzonych budżetem. Zapisy i dary, mające specjalne przeznaczenie, mogą być
użytkowane tylko zgodnie z wolą ofiarodawców oraz warunkami przyjęcia
16.
Rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym jest rok kalendarzowy.
IV. Władze Bractwa.
17.
Sprawami Bractwa kierują:
a/ Walne Zgromadzenie,
b/ Zarząd.
18.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie winno być zwołane raz na rok najpóźniej w pierwszej połowie lutego, natomiast nadzwyczajne zwołuje się w miarę potrzeby oraz na umotywowane żądanie przanajmniej 1/3 członków Zarząd zobowiązany jest zwołać Walne Zgromadzenie najpóźniej w prze- ciągu miesiąca od doręczenia żądania.
19.
Walne Zgromadzenie zwołuje się kurendą lub przez ogłoszenie w miejscowej prasie. Ogłoszenie względnie uwiadomienie, powinno być opublikowane, względnie doręczone, przynajmniej na 5 dni przed terminem Zgromadzenia.
20.
Walne Zgromadzenie uprawnione jest do powzięcia wszelkich uchwał, z wyjątkiem uchwały o rozwiązaniu Bractwa, o ile zostało prawidłowo zwołane, i o ile uczestniczy w niem przynajmniej 3 członków zarządu. Obradom przewodniczy prezes lub jego zastępca, zgromadzenie ma jednak prawo powołania na przewodniczącego innej osoby. Uchwały zapadają zwykłą większością obecnych członków. Przy zmianie statutu
potrzebna jest większość 2/3 obecnych członków. Na wniosek jednego członka musi głosowanie odbyć się tajne.
21.
Do powzięcia uchwały o rozwiązaniu Bractwa
Do powzięcia uchwały o rozwiązaniu Bractwa wymaga się, aby uchwała powzięta została w dwóch Walnych Zgromadzeniach, następujących po sobie nie wcześniej jak w ciągu miesiąca, za każdym razem w obecności więcej niż połowy członków Bractwa, większością 2/3 głosów.
22.
Do zakresu czynności walnego Zgromadzenia należy:
a/ wybór zarząd i wszelkich komisyj, wybór chorążych, tudzież delegatów do Okręgów i do zjednoczenia Bractw Kurkowych,
b/ zatwierdzenie sprawozdań i rozliczanie wszelkich wydatków oraz ustalanie budżetu, składek i opłat
c/ stanowienie o nabyciu, sprzedaży i zadłużaniu majątku ruchomego i nieruchomego,
d/ uchwalanie wydatków nadzwyczajnych i sposób pokrycia ich,
e/ zmiana statutu,
f/ mianowanie członków honorowych,
g/ składanie wniosków w sprawach Bractwa Kurkowego do Zarządu względnie Walnego Zgromadzenia Okręgu Zjednoczenia, i rozwiązanie Bractwa. wnioski członków na Walne Zgromadzenie winny być zarządowi na piśmie doręczone najpóźniej 1 lutego każdego roku. Ponadto Walne Zgromadzenie decyduje o wszelkich tych sprawach Bractwa, których nie poruczono pt w niniejszym statucie kompetencji zarządu.
23.
Zarząd składa się:
1/ z prezesa,
2/ jego zastępcy,
3/ komendanta,
4/ sekretarza,
5/ skarbnika,
6/ pierwszego ławnika i zarazem zastępcy komendanta,
7/ drugiego ławnika i zarazem zastępcy sekretarza,
8/ strzelmistrza,
9/ zastępcy strzelmistrza,
10/ przewodniczącego komisji od zabaw,
11/ Pozatem wchodzi w skład zarządu każdorazowy król kurkowy Bractwa.
24.
Zarząd wybiera się na lat 3, lecz corocznie ustępuje trzecia część z wyjątkiem prezesa i to: I-sza część przez losowanie, następnie w kolejności starszeństwa wyboru. Wybory mogą odbywać się przez aklamację, o ile nikt przeciwko temu nie wystąpi. Prezesa wybierze się w głosowaniu
tajnem.
Ustępujący mogą być ponownie wybrani. Na miejsce członka zarządu, który ustąpił w ciągu roku, zarząd może powołać na czas do najbliższego Walnego Zgromadzenia zastępcę z pomiędzy członków Bractwa. Najbliższe Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru uzupełniającego do końca trzech-lecia.
25.
Zarząd prowadzi wszelkie sprawy Bractwa i kieruje jego działalnością oraz zwołuje zgromadzenia, zebrania, urządza ćwiczenia, uroczystości, zabawy i wykonuje uchwały zebrań i Zgromadzeń.
26.
Do ważności dokumentów wystawianych w imieniu Bractwa potrzebny jest podpis prezesa lub jego urzędującego zastępcy i sekretarza lub jego zastępcy. Do wystawiania pokwitowań wystarcza podpis skarbnika.
27.
Prezes, względnie jego urzędujący zastępca, zastępuje Bractwo nazewnątrz we wszystkich jego sprawach, wobec wszystkich instancyj i osób prawny- ch, pozatem zwołuje posiedzenia, odbiera wszelkie pisma do Bractwa skierowane, przechowuje dokumenty, przewodniczy na zebraniach i ma obowiązek rewizji kasy Bractwa przynajmniej raz do roku.
28.
Komendant względnie zastępca dowodzi przy publicznych marszach i pochodach Bractwa i dba o porządek przy ćwiczeniach i uroczystościach.
29.
Sekretarz względnie zastępca prowadzi protokół na Zgromadzeniach, zebraniach oraz na posiedzeniach zarządu, utrzymuje w aktualności spis członków i załatwia wszelką korespondencję Bractwa.
30.
Skarbnik prowadzi rachunkowość i kasę i dba o punktualne ściąganie składek i opłat od członków. Wypłaty uskuteczniać może tylko za asygnatą prezesa lub jego urzędującego zastępcy.
31.
Wszelkie umowy dotyczące tranzakcji kupna-sprzedaży, względnie zamiany nieruchomości, jak i obciążeń tychże zawarte w imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie winny być podpisane przez prezesa lub jego urzędującego zastępcę i dalszych dwóch członków zarządu i opatrzone pieczęcią.
V. Zebrania.
32.
Zwyczajne zebranie członków odbywa się w pierwszym miesiącu każdego kwartału, nadzwyczajne zebranie członków w miarę potrzeby na życze- nie prezesa lub czterech członków zarządu. Zebranie zwołuje się pisemnie z podaniem porządku obrad w terminie przynajmniej 3 dni przed zebraniem.
33.
Przewodniczyć na zebraniu może tylko prezes lub jego urzędujący zastępca, względnie najstarszy wiekiem członek zarządu. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przy równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
34.
Posiedzenia zarządu odbywają się z reguły przed każdem zebraniem lub zgromadzeniem. Pozatem zwołuje prezes posiedzenie zarządu, o ile uważa za potrzebne, lub na pisemne żądanie trzech członków zarządu i to w przeciągu tygodnia od wystosowania żądania. Zarząd zwołuje pisemnie z wyjątkiem wypadków nagłych przynajmniej dwa dni przed wyznaczonym terminem.
35.
Dla ważności uchwał zarządu jest potrzebna obecność prezesa lub jego urzędującego zastępcy i przynajmniej połowa pozostałych członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych, w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
36.
Członkowie zarządu obowiązani są uczestniczyć w posiedzeniach. Członek, który opuści trzy kolejne posiedzenia bez dostatecznego
usprawiedliwienia przestaje być członkiem zarządu.
VI. Komisja Rewizyjna.
37.
Komisja rewizyjna składa się z trzech członków, których wybiera i odwołuje Walne Zgromadzenie z pośród członków Bractwa nienależących do Zarządu.
Obowiązkiem Komisji Rewizyjnej jest roztoczyć nadzór nad majątki i gospodarczą działalnością zarządu, sprawdzać stan kasy ilekroć uzna za potrzebne, a przynajmniej raz na kwartał sprawdzać księgi i dokumenty rachunkowe. Ze swych czynności komisja składa na zgromadzeniu sprawozdanie oraz opinię o budżecie.
38.
Sądy Koleżeńskie
Spory między członkami a Bractwem zatargi i obrazy natury osobistej rozstrzyga Sąd Koleżeński. Sprawa powołania sądu koleżeńskiego, a także sposób jego urzędowania określa szczegółowy regulamin. Członek, który popełnił czyn nieetyczny lub niehonorowy, który działa na szkodę Bractwa lub społeczeństwa Polskiego, narusza karność lub rozmyślnie przekracza statut, winien być postanowieniem zarządu oddany pod Sąd Koleżeński - dyscyplinarny. Sposób powołania i postępowania sądu koleżeńskiego - dyscyplinarnego określa szczegółowy regulamin. Orzeczenie Sądu Koleżeńskiego wykonuje zarząd Bractwa. Od orzeczenia sądu koleżeńskiego niema odwołania.
VIII. Rozwiązanie Bractwa.
39.
W razie rozwiązania Bractwa majątek jego ruchomy jak i nieruchomy przeznacza ostatnie Walne Zgromadzenie na jakikolwiek cel społeczny według własnego uznania.
Niniejszy statut został na nadzwyczajnem walnem zebraniu dnia odczytany, przyjęty i uchwalony
Powyższe własnoręczne wobec mnie położone podpisy osobiście mi znanych:
1/ Leona Borowicza, kierownika techn. browaru
2/ Franciszka Lesińskiego kupca
3/ Józefa Nogaja urzędnika
4/ Sylwestra Pflanza kupca
5/ Antoniego Szycha kupca
6/ Stanisława Sękowskiego urzędnika
7/ Dr. Stefana Budzyńskiego, lekarza
8/ Stanisława Lisiaka,kasjera
9/ Stefana Skowrońskiego, zegarmistrza
10/ Edwarda Korbasiewicza, fryzjera
11/ Michała Szychą kupca
12/ Hipolita Becharskiego, kontrolera
13/ Franciszka Wieczorka, dyrektora banku
14/ Władysława Sękowskiego, obuwnika
15/ Józefa Włodarczaka, kupca
16/ Kazimierza Szczuraszka, księgowego
wszystkich z Krotoszyna niniejszem publicznie uwierzytelniam.
(pisownia oryginalna)
Statut Kurkowego Bractwa Strzeleckiego
w Krotoszynie Wlkp.
I. Nazwa, siedziba i cel Bractwa.
1.
Bractwo ma nazwę: "Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie".
2.
Siedzibą i terenem działania Bractwa jest miasto Krotoszyn.
3.
Celem Bractwa jest ćwiczenie członków w używaniu broni palnej oraz pielęgnowanie między nimi świadomości i poczucia obowiązków obywatelskich i państwowych względem Rzeczypospolitej Polskiej, aby w razie potrzeby każdy członek bractwa był zdolny na wezwanie ze strony władz do obrony Ojczyzny i podtrzymania bezpieczeństwa publicznego.
4.
Środkami do osiągnięcia celów, wymienionych w paragr. 3 są: strzelanie do celów, wykłady i ćwiczenia przeciwgazowe i t.p.
5.
Urzędowym językiem Bractwa Strzeleckiego jest język polski, jako też polską jest komenda, korespondencję z Władzami prowadzi Bractwo w tymże języku.
6.
Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie zostanie po zatwierdzeniu niniejszego statutu zarejestrowane.
II. Członkowie, ich prawa i obowiązki.
7.
Członkiem Bractwa może być każdy obywatel polski, wyznania chrześcijańskiego, czci nieposzlakowanej, posiadający szacunek i zaufanie współobywateli, na stanowisku samodzielnem lub równomiernem, liczący 25 lat.
8.
Osoba pragnąca przyjęcia w poczet członków Bractwa, powinna złożyć zarządowi właściwe oświadczenie pisemne, zaopatrzone w podpisy dwóch polecających ją członków Bractwa.0 przyjęciu na członka decyduje zarząd większością 2/3 obecnych głosów w tajnem głosowaniu od uchwały zarządu niema w tym wypadku odwołania.
Przyjęcie członków innych Bractw Kurkowych, jeśli zgłoszą przystąpienie najpóźniej w przeciągu trzech miesięcy po przesiedleniu się do Krotoszyna, głosowaniu nie podlegają.
Nowowstępujący członkowie zobowiązani są w przeciągu 1 roku od daty przyjęcia sprawić sobie przepisowe umundurowanie.
9.
Prezes Bractwa zobowiązuje nowoprzyjętych członków podaniem ręki do spełniania obowiązków obywatelskich względem kraju i ojczyzny oraz przestrzegania przepisów w paragrafie 10.wyszczególnionych
10.
Członkowie opłacają w przeciągu 14 dni od uwiadomienia o przyjęcie w poczet członków Bractwa wpisowe i opłaty specjalne w wysokości i terminach przez Walne Zgromadzenie ustanowionych. 0d opłaty wpisowego wolni są członkowie innych Zjednoczonych Bractw Kurkowych, którzy po przesiedleniu się do Krotoszyna najpóźniej w ciągu trzech miesięcy zgłoszą się o przyjęcie.
11.
Członkowie obowiązani są ściśle przestrzegać przepisy niniejsze statutu, przepisy obowiązujących w Bractwie regulaminów, postanowień i uchwał Walnego Zgromadzenia, a ponadto w zakresie spraw Bractw Kurkowych, do poleceń i rozkazów ustanowionych władz Bractw Kurkowych.
Każdy członek powinien brać pilny udział w ćwiczeniach i strzelań i dbać o rozwój, godność i powagę Bractwa i postępować zawsze i wszędzie zgodnie z wymaganiami obyczajności, honoru i dla dobra społeczeństwa. Wszystkich członków tak swego Bractwa jak i innych Bractw. Kurkowych, winni członkowie traktować po przyjacielsku, z pełną życzliwością, jako swych braci. Roztrzygnięcie sporów nieporozumień natury osobistej, wynikłych ze stosunków w Bractwie obowiązani są członkowie poddać Sądowi Koleżeńskiemu.
Członkowie mają prawo:
12.
a/ uczestniczenie w zebraniach plenarnych, Walnych Zgromadzeniach z prawem głosu, stawiania wniosków czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Bractwa oraz władz Zjednoczenia.
b/ korzystania z lokalu, przyrządów i przyborów, czytelni, bibljotek i zbiorów Bractwa w granicach przez regulaminy określonych.
c/ używania strojów i odznak przez Bractwo i władze Zjednoczeni przepisanych.
d/ noszenia broni w pochodach i na zebraniach na mocy praw korporacyjnych udzielonych Bractwu przez Województwo.
13.
Członkiem Bractwa przestaje się być na skutek wystąpienia, wykreślenia lub wykluczenia.
Członek ma prawo w każdej chwili wystąpić z Bractwa. O wystąpieniu winien zawiadomić zarząd pisemnie i uiścić należności do końca tego kwartału, w którym występuje. wykreślenie z listy członków nastąpi:
a/ wskutek śmierci,
b/ na mocy postanowienia zarządu, o ile mimo dwukrotnego upomnienia zalega członek w płaceniu składek i opłat za okres dłuższy, niż sześć miesięcy. Członek, który wystąpił, lub została wykreślony, może powtórnie wstąpić do Bractwa na zasadach ogólnych paragr.7. Winien jednak uiścić zaległe opłaty i zapłacić powtórnie wpisowe.
Wykluczenie następuje z powodu popełnienia czynu nieetycznego, niehonorowego, działania na szkodę Bractwa lub społeczeństwa polskiego, naruszenia karności oraz rozmyślnego przekroczenia statutu lub regulaminu Bractwa. Owykluczeniu stanowi Sąd Koleżeński.
Od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego nieprzysługuje prawo odwołania. Kto przestał być członkiem traci wszelkie prawa określone niniejszym statutem jak i prawo do majątku Bractwa.
14.
Walne Zgromadzenie może mianować na wniosek Zarządu honorowi członka- mi Bractwa osoby, którym pragnie wyrazić cześć i uznanie, za ich pracę w Bractwie, lub wogóle za ich pracę obywatelską. Członkowie honorowi korzystają ze wszelkich praw członków zwyczajnych Bractwa.
III. Majątek Bractwa.
15.
Fundusze Bractwa powstają:
a/ z wpisowego i składek członków,
b/ z wszelkiego rodzaju opłat,
c/ z dochodów, zabaw i imprez urządzonych przez Bractwo,
d/ z zapisów i darów.
Funduszami rozporządza Zarząd Bractwa w granicach zatwierdzonych budżetem. Zapisy i dary, mające specjalne przeznaczenie, mogą być
użytkowane tylko zgodnie z wolą ofiarodawców oraz warunkami przyjęcia
16.
Rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym jest rok kalendarzowy.
IV. Władze Bractwa.
17.
Sprawami Bractwa kierują:
a/ Walne Zgromadzenie,
b/ Zarząd.
18.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie winno być zwołane raz na rok najpóźniej w pierwszej połowie lutego, natomiast nadzwyczajne zwołuje się w miarę potrzeby oraz na umotywowane żądanie przanajmniej 1/3 członków Zarząd zobowiązany jest zwołać Walne Zgromadzenie najpóźniej w prze- ciągu miesiąca od doręczenia żądania.
19.
Walne Zgromadzenie zwołuje się kurendą lub przez ogłoszenie w miejscowej prasie. Ogłoszenie względnie uwiadomienie, powinno być opublikowane, względnie doręczone, przynajmniej na 5 dni przed terminem Zgromadzenia.
20.
Walne Zgromadzenie uprawnione jest do powzięcia wszelkich uchwał, z wyjątkiem uchwały o rozwiązaniu Bractwa, o ile zostało prawidłowo zwołane, i o ile uczestniczy w niem przynajmniej 3 członków zarządu. Obradom przewodniczy prezes lub jego zastępca, zgromadzenie ma jednak prawo powołania na przewodniczącego innej osoby. Uchwały zapadają zwykłą większością obecnych członków. Przy zmianie statutu
potrzebna jest większość 2/3 obecnych członków. Na wniosek jednego członka musi głosowanie odbyć się tajne.
21.
Do powzięcia uchwały o rozwiązaniu Bractwa
Do powzięcia uchwały o rozwiązaniu Bractwa wymaga się, aby uchwała powzięta została w dwóch Walnych Zgromadzeniach, następujących po sobie nie wcześniej jak w ciągu miesiąca, za każdym razem w obecności więcej niż połowy członków Bractwa, większością 2/3 głosów.
22.
Do zakresu czynności walnego Zgromadzenia należy:
a/ wybór zarząd i wszelkich komisyj, wybór chorążych, tudzież delegatów do Okręgów i do zjednoczenia Bractw Kurkowych,
b/ zatwierdzenie sprawozdań i rozliczanie wszelkich wydatków oraz ustalanie budżetu, składek i opłat
c/ stanowienie o nabyciu, sprzedaży i zadłużaniu majątku ruchomego i nieruchomego,
d/ uchwalanie wydatków nadzwyczajnych i sposób pokrycia ich,
e/ zmiana statutu,
f/ mianowanie członków honorowych,
g/ składanie wniosków w sprawach Bractwa Kurkowego do Zarządu względnie Walnego Zgromadzenia Okręgu Zjednoczenia, i rozwiązanie Bractwa. wnioski członków na Walne Zgromadzenie winny być zarządowi na piśmie doręczone najpóźniej 1 lutego każdego roku. Ponadto Walne Zgromadzenie decyduje o wszelkich tych sprawach Bractwa, których nie poruczono pt w niniejszym statucie kompetencji zarządu.
23.
Zarząd składa się:
1/ z prezesa,
2/ jego zastępcy,
3/ komendanta,
4/ sekretarza,
5/ skarbnika,
6/ pierwszego ławnika i zarazem zastępcy komendanta,
7/ drugiego ławnika i zarazem zastępcy sekretarza,
8/ strzelmistrza,
9/ zastępcy strzelmistrza,
10/ przewodniczącego komisji od zabaw,
11/ Pozatem wchodzi w skład zarządu każdorazowy król kurkowy Bractwa.
24.
Zarząd wybiera się na lat 3, lecz corocznie ustępuje trzecia część z wyjątkiem prezesa i to: I-sza część przez losowanie, następnie w kolejności starszeństwa wyboru. Wybory mogą odbywać się przez aklamację, o ile nikt przeciwko temu nie wystąpi. Prezesa wybierze się w głosowaniu
tajnem.
Ustępujący mogą być ponownie wybrani. Na miejsce członka zarządu, który ustąpił w ciągu roku, zarząd może powołać na czas do najbliższego Walnego Zgromadzenia zastępcę z pomiędzy członków Bractwa. Najbliższe Walne Zgromadzenie dokonuje wyboru uzupełniającego do końca trzech-lecia.
25.
Zarząd prowadzi wszelkie sprawy Bractwa i kieruje jego działalnością oraz zwołuje zgromadzenia, zebrania, urządza ćwiczenia, uroczystości, zabawy i wykonuje uchwały zebrań i Zgromadzeń.
26.
Do ważności dokumentów wystawianych w imieniu Bractwa potrzebny jest podpis prezesa lub jego urzędującego zastępcy i sekretarza lub jego zastępcy. Do wystawiania pokwitowań wystarcza podpis skarbnika.
27.
Prezes, względnie jego urzędujący zastępca, zastępuje Bractwo nazewnątrz we wszystkich jego sprawach, wobec wszystkich instancyj i osób prawny- ch, pozatem zwołuje posiedzenia, odbiera wszelkie pisma do Bractwa skierowane, przechowuje dokumenty, przewodniczy na zebraniach i ma obowiązek rewizji kasy Bractwa przynajmniej raz do roku.
28.
Komendant względnie zastępca dowodzi przy publicznych marszach i pochodach Bractwa i dba o porządek przy ćwiczeniach i uroczystościach.
29.
Sekretarz względnie zastępca prowadzi protokół na Zgromadzeniach, zebraniach oraz na posiedzeniach zarządu, utrzymuje w aktualności spis członków i załatwia wszelką korespondencję Bractwa.
30.
Skarbnik prowadzi rachunkowość i kasę i dba o punktualne ściąganie składek i opłat od członków. Wypłaty uskuteczniać może tylko za asygnatą prezesa lub jego urzędującego zastępcy.
31.
Wszelkie umowy dotyczące tranzakcji kupna-sprzedaży, względnie zamiany nieruchomości, jak i obciążeń tychże zawarte w imieniu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie winny być podpisane przez prezesa lub jego urzędującego zastępcę i dalszych dwóch członków zarządu i opatrzone pieczęcią.
V. Zebrania.
32.
Zwyczajne zebranie członków odbywa się w pierwszym miesiącu każdego kwartału, nadzwyczajne zebranie członków w miarę potrzeby na życze- nie prezesa lub czterech członków zarządu. Zebranie zwołuje się pisemnie z podaniem porządku obrad w terminie przynajmniej 3 dni przed zebraniem.
33.
Przewodniczyć na zebraniu może tylko prezes lub jego urzędujący zastępca, względnie najstarszy wiekiem członek zarządu. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów. Przy równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
34.
Posiedzenia zarządu odbywają się z reguły przed każdem zebraniem lub zgromadzeniem. Pozatem zwołuje prezes posiedzenie zarządu, o ile uważa za potrzebne, lub na pisemne żądanie trzech członków zarządu i to w przeciągu tygodnia od wystosowania żądania. Zarząd zwołuje pisemnie z wyjątkiem wypadków nagłych przynajmniej dwa dni przed wyznaczonym terminem.
35.
Dla ważności uchwał zarządu jest potrzebna obecność prezesa lub jego urzędującego zastępcy i przynajmniej połowa pozostałych członków. Uchwały zapadają zwykłą większością głosów obecnych, w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
36.
Członkowie zarządu obowiązani są uczestniczyć w posiedzeniach. Członek, który opuści trzy kolejne posiedzenia bez dostatecznego
usprawiedliwienia przestaje być członkiem zarządu.
VI. Komisja Rewizyjna.
37.
Komisja rewizyjna składa się z trzech członków, których wybiera i odwołuje Walne Zgromadzenie z pośród członków Bractwa nienależących do Zarządu.
Obowiązkiem Komisji Rewizyjnej jest roztoczyć nadzór nad majątki i gospodarczą działalnością zarządu, sprawdzać stan kasy ilekroć uzna za potrzebne, a przynajmniej raz na kwartał sprawdzać księgi i dokumenty rachunkowe. Ze swych czynności komisja składa na zgromadzeniu sprawozdanie oraz opinię o budżecie.
38.
Sądy Koleżeńskie
Spory między członkami a Bractwem zatargi i obrazy natury osobistej rozstrzyga Sąd Koleżeński. Sprawa powołania sądu koleżeńskiego, a także sposób jego urzędowania określa szczegółowy regulamin. Członek, który popełnił czyn nieetyczny lub niehonorowy, który działa na szkodę Bractwa lub społeczeństwa Polskiego, narusza karność lub rozmyślnie przekracza statut, winien być postanowieniem zarządu oddany pod Sąd Koleżeński - dyscyplinarny. Sposób powołania i postępowania sądu koleżeńskiego - dyscyplinarnego określa szczegółowy regulamin. Orzeczenie Sądu Koleżeńskiego wykonuje zarząd Bractwa. Od orzeczenia sądu koleżeńskiego niema odwołania.
VIII. Rozwiązanie Bractwa.
39.
W razie rozwiązania Bractwa majątek jego ruchomy jak i nieruchomy przeznacza ostatnie Walne Zgromadzenie na jakikolwiek cel społeczny według własnego uznania.
Niniejszy statut został na nadzwyczajnem walnem zebraniu dnia odczytany, przyjęty i uchwalony
Powyższe własnoręczne wobec mnie położone podpisy osobiście mi znanych:
1/ Leona Borowicza, kierownika techn. browaru
2/ Franciszka Lesińskiego kupca
3/ Józefa Nogaja urzędnika
4/ Sylwestra Pflanza kupca
5/ Antoniego Szycha kupca
6/ Stanisława Sękowskiego urzędnika
7/ Dr. Stefana Budzyńskiego, lekarza
8/ Stanisława Lisiaka,kasjera
9/ Stefana Skowrońskiego, zegarmistrza
10/ Edwarda Korbasiewicza, fryzjera
11/ Michała Szychą kupca
12/ Hipolita Becharskiego, kontrolera
13/ Franciszka Wieczorka, dyrektora banku
14/ Władysława Sękowskiego, obuwnika
15/ Józefa Włodarczaka, kupca
16/ Kazimierza Szczuraszka, księgowego
wszystkich z Krotoszyna niniejszem publicznie uwierzytelniam.